Deníček blogerky

KBVŠAP: Byla jsem troll

O diskuzi “Která blogerka vás štve a proč” jsem se dozvěděla  někdy v srpnu nebo v září 2016. U velkých influencerek má člověk dojem, že ty diskuze nejsou průhledné, a mně fórum na Vinted vyhovovalo  v tom směru, že jsem mohla v klidu napsat, že se mi něco nelíbí.

Která blogerka vás štve a proč?

Já jsem se k diskuzi KBVŠAP dostala náhodou. Vinted je bazar, a běžně tam mívají na prodej schopné paletky Urban Decay – Vice. Všechny Vice byly limitky, a teď se nedají sehnat. Na Vinted ženské prodávají přebytky, a z obchodu je na diskuzní fórum jenom kousek. Poměrně rychle jsem si založila účet a začala se diskuze opatrně účastnit, což je věc, které si všimla i Tereza, která mě před časem požádala o rozhovor.

Ostatně, už Tereza v rozhovoru se mě ptala na Vinted a jestli se nebojím, až ženské začnou soudit mě. Odpověděla jsem tehdy, že se nebojím; diskuze původně nevznikla jako pranýř. I když, v době, kdy se fórum rozrostlo na 1 000 více či méně aktivních uživatelek už bylo složitější uhlídat, aby demokratická a konstruktivní nota zůstala zachovaná.

Já kritizuju “jen tak trochu”

Jenže konstruktivní kritika neexistuje. Buď kritizujete, nebo ne. Počátky a drtivá část sdíleného materiálu se držely jednoduchého práva na opačný názor. V době, kdy influencerky píší definice jako: “Opačný názor = hejt = nutno smazat” se možnost volně mluvit cení zlatem. V době, kdy blogerky vychovávají ostatní blogerky v tom, že všichni lidé, kteří s nimi nesouhlasí jsou automaticky hejtři se zdálo logické, že je KBVŠAP vhodná a konstruktivní cesta.

Zpočátku jsem na tom neviděla nic špatného. Z mého pohledu mazaly influencerky každé “Mně se to nelíbí” , nechávaly si v komentářích jenom “áchání” , a ženské potřebovaly kus volného prostoru, kde mohly volně dýchat, a kde by si mohly “normálně” napsat jiný názor.  Zvenku byly vidět jenom ty poznámky, že byl ten a ten zablokovaný za kravinu. Anonymita účtů, právo na soukromí velkých blogerek a nedokazatelnost jakéhokoliv smazaného komentáře přiživovaly “demokratickou” podobu fóra.

Stínová identita

Stačí málo, a skončíte s anonymním účtem, protože figurujete mezi návštěvníky fóra, a některé influencerky berou věc stylem: “Když se kácí les, létají třísky” . Čarujete s falešnou totožností a prázdným e-mailem, protože “potřebujete” blogerce napsat, jestli fakt myslí vážně, že všichni s opačným názorem jsou hejtři, ale neradi byste přišli o sledování pod svým “real life účtem” , protože dvě třetiny influencerek vás za takový komentář zablokují.

Chuť soudit a hodnotit blogerky a řešit cizí život je návyková. Přestávalo mi to sedět, když jsem se začala zaměřovat na svoje články a zjistila jsem, že po odpoledni stráveném na Vinted nezvládám napsat článek na svůj web. Moje vlastní tvorba byla důvod, proč jsem přestala řešit a soudit tu cizí. Dokud jsem fungovala jako hater, nešly mi kloudně články. Musela jsem si vybrat.

Karma je zdarma

Diskuze se po přibližně osminásobném smazání z Vinted přesunula do diskuzní aplikace pod heslo. Skrz nutnost instalovat externí udělátko bylo daleko snazší začít celou věc bojkotovat a “učit” se žít bez ní. Sklony posuzovat kroky a život cizích lidí se tišily daleko hůř. V době, kdy byly kolegyně z KBVŠAP  skálopevně přesvědčené, že je možné dostat za jedno video nové auto v hodnotě 850 000 Kč, jsem já řešila, co je špatného na tom, že “jenom” říkám, co si myslím. Celé moje vědomí mi dávalo najevo, že konstruktivní to nebude. Konstruktivní od slova konstruovat, tvořit, a já jsem bez viditelného vnějšího důvodu přestala být schopná “konstruovat” svoje vlastní články tak, aby za něco stály.

Bylo kouzelné sledovat, jak mi pár dní trvá, než se dostanu do stavu vhodného ke stvoření článku, a jak ta energie po kýblech mizí, když mi to nedá a přihlásím se znovu na Slack. Žumpa, pavlač, uskupení zoufalek bez vlastního života – internetem se nesou odsudky, které hovoří o tom, že jsou trollové zkrachovalé existence. Je to jediná definice, kterou influencerky používají. Z pohledu očí se ale jedná “jenom” o ženské, které mají jiný názor. A slovník, který by potřeboval pouklízet; to je občas taky pravda. Ostatně, fakt, že KBVŠAP z Vinted opakovaně administrátoři smazali znamená, že si nikdo dlouho vulgárně nadávat nenechá.

Blogerkou, nebo trollem?

Cesta k webu přes hejty nevede, to už vím jistě. Zkusila jsem si to, a nepřineslo mi to nic než vědění, že když se zaměřím na bulvár, zmizí moje schopnost psát články. Což není, když to vezmu kolem a kolem, zase tak málo. Odvolávat se na morálku nebo obecně platná pravidla nemá větší smysl. Trollovi to pod kůži nepronikne. Síla davu je v tomto směru drtivá. Moje důvody byly čistě sobecké – pořád jsem se cítila být víc blogerkou než trollem, a to mi pomohlo najít zpátky svoji nit. S tužkou a papírem jsem srostlá, a tato moje podstata se nedala přebít ani “logikou” kolegyň Slíč.

Podstata tohoto všeho je ve výroku: “Žij a nechej žít” . Blogerka Ilovemakeup v diskuzi pod posledním článkem napsala, že se jí zdá, jako kdyby se lidé v diskuzích začali radikalizovat v tom horším směru. Je jenom na nás, abychom se začali chovat zase jako lidi. Je jenom na nás posoudit, jestli diskuze s nutností schovat svou tvář bude vhodnou cestou.

13 komentářů u „KBVŠAP: Byla jsem troll“

 1. Čerf říká:

  V tomto případě si vezmu na pomoc definici pojmu “troll” z Wikipedie: Troll je podle ní “anonymní účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní příspěvky k citlivým tématům, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi.” Upřímnou kritiku tedy samozřejmě nepovažuji za trolling, byť se to tak dotčeným vztahovačným blogerkám může zdát, pokud jim chybí schopnost sebereflexe. No a podle mého soudu – “influencerky”, které jakékoli kritické poznámky hbitě mažou pod záminkou “trollingu”, jsou spíš úplně obyčejně hloupí lidé, kteří si neumějí připustit, že jejich vidění světa není jediné na světě, takže – budou-li svým pohledem na světopravdu někoho ovlivňovat – napáchají mnohem víc škody než užitku.

  1. Andrea V. říká:

   Nesmíme zapomínat, že zrovna influencerky jsou osoby, které mají v rukách vývoj spousty ostatních mladších děvčat, které na jejich profilech přímo visí …

 2. M. říká:

  KBVŠAP znám asi čtvrt roku a přiznám se, že ho pročítám celkem pravidelně. Ze začátku mi přišlo celkem zajímavé, že se člověk dozvěděl i něco nového o svých oblíbených blogerech, ale postupem času z toho na mě dýchá tolik negativní energie, že se to snažím číst co nejméně. Do diskuzí nepřispívám, protože nerada kritizuju ostatní a připadá mi to i celkem hloupé. Občas jsou tam i trefné poznámky, co mají hlavu a patu, ale kolikrát to na mě působí opravdu jako výplody zhrzených pisatelek. Řešit špatné chování influencerů/ek, které má dopad třeba na sledující (hlavně děti) mi přijde v pořádku, ale aby tam lidé psali, jak má někdo nechutného partnera, že si ho vůbec nedovedou představit v posteli, že má někdo blbé vlasy a vypadá jak stará babka, že o sobě nemá právo říkat, že je malý když má 160 cm, to už je takové chytání se každé blbosti a nelíbí se mi to. Výrok “žij a nechej žít” se mi líbí. Ať si každý chodí s kým chce, žije jak chce, nosí si, co se mu líbí. Pokud tím nikoho neovlivňuje negativním způsobem, neměl by ho někdo soudit jen proto, že on má jiné životní hodnoty a názory. Každý jsme nějaký a líbí se nám něco jiného. Občas si říkám, zda ty největší kritičky mají ty perfektní účesy, partnerské i pracovní životy, protože jim neunikne opravdu žádný přešlap někoho jiného.

  1. Andrea V. říká:

   To řešení každé kraviny se mi tam taky nelíbilo. Občas jsem si říkala, jak si můžou troufnout něco takového tvrdit – měla by radši chcípnout a tak podobně. Kdysi to bylo fajn …

 3. Anna říká:

  Vzhledem k tomu, že tvoje články stejně nejsou nic moc, by to nebyla velká škoda.

  1. Andrea V. říká:

   To víš – mně by to vypisování chybělo 🙂

 4. Verča říká:

  Občas byla prdel to tam číst, ale jsem znechucená tou jejich nenávistí. Jejich komentáře mi začaly bejt odporný, protože tolik negace je moc i na mě. Jsem kritik jako prase, kritizuju pořád, ale tohle už je jen nahá ublížit. A to nesnáším.

  1. Andrea V. říká:

   Jedy plodí zase jedy. Poslední měsíce se tam legrace hledala jenom těžko

   1. karlos říká:

    *snaha

 5. Slíča říká:

  Uh, z tohodle článku bolí oči… o kurzech českého jazyka jsi, nomádko, neuvažovala? Oslovit někoho na barter třeba. Jen rada, no hate, muck.

 6. Soft Kitty říká:

  Sněhová vločka, která prozřela a povznesla se nad nás, nenávidějící plebs. To už je ohraná deska, hoďte tam někdo jinej večerník.

 7. Ester říká:

  Houby troll, obyčejná víča jsi byla, do your research ఠ_ఠ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *