Deníček blogerky

5 nejčastějších důvodů tvůrčí krize

Není důvod vidět tvůrčí krizi za každou únavou, která přijde jako důsledek běžného pracovního týdne. Jednoduše nejsme roboti. Ano, spisovatelé radí, že si máme určit pravidelně jeden čas na psaní. Že si naše hlava zvykne, a začne nám servírovat nápady na požádání. Je ale potřeba držet na vědomí, že nejsme roboti.

Zvlášť pokud není blog náš jediný způsob obživy, pokud jej vedeme jako koníčka nebo jednoduše jako vedlejší zájem. Za takových podmínek se těžko dostává k pravidelnosti, zvlášť když si zvykneme psát jak máme chuť a zveřejňovat operativně. I tak je ale tvůrčí krize přirozený úkaz, když dokončíme některý cyklus.

Příliš těsné téma
Možná jsme to téma my sami. Píšeme o tom, co nás zaujme bez ohledu na řazení do kategorií. Možná jsme si určili konkrétní oblast, které se chceme věnovat. Tvůrčí krize se umí ukázat, pokud si utáhneme svoji oblast příliš těsně. Vyčerpáme si náměty a další nepřicházejí tak rychle, jak bychom si přáli. Občas to blogeři řeší volnějším publikačním plánem. Místo jednou týdně vyjde článek jednou za měsíc. V takových případech je rozšíření tématu vhodnou variantou.

Nevíte o tématu tolik, co jste mysleli
Jedna z taktik pro tvorbu webu spočívá v sepsání třiceti tipů na články. Třicet nástřelů s krátkým popisem,oč by se jednalo. Nevím, jestli by se mi to chtělo psát, jsem spíš člověk, který funguje operativně a když už, tak ten materiál přímo vkládá na web. Když nevíte o čem psát, co si takhle položit otázku, jestli o problému, který jste si určili,vážně víte tolik, co jste si mysleli? Pokud fungujete operativně jako já, mohlo se vám zdát, že „to půjde“ . Ale nakonec to mohlo skončit tak, že se vaše znalosti vešly do dvou nebo do tří článků, a kde nic víc není, ani smrt nebere.

Máte hlavu jinde
Starosti v práci, stres doma, kupa povinností (nemusíme ani chodit daleko, když máme ten prosinec) – a jeden se může divit, že mu nechodí nápady na články. Jak by taky mohly, když se celé dny věnuje jiným věcem? Pokud se tento stav rozhodnete považovat za tvůrčí krizi a ještě si naložíte další stres – tentokrát z blogu, který tvoříte naprosto dobrovolně – nepomůžete ani svému „reálnému životu“ , ani vašemu webu a vašim článkům. Pusťte web z hlavy, udělejte pořádek kde potřebujete, a vraťte se teprv, až na další články budete mít zase chuť.

Schází důslednost
Když se ptali týmu Ester Ledecké, jak se dívají na škarohlídy, kteří její dvě zlaté medaile považují za produkt protekce, dostalo se novinářům odpovědi, že kdyby trollové věnovali tolik času tréninku jako ona, dostaví se úspěch i u nich. Je to jednoduché: talent je jenom malé procento toho všeho. Praxe a zkušenost jsou další nutné ingredience, a dokud se nenaučíte rozvíjet svůj talent i prací na sobě samotném a na psaní textů, neporostete dál. Můžete mít talent od Boha. Když se ale budete spoléhat jenom na talent, předeženou vás ti, kteří si svůj úspěch vydřeli.

Neustávající pochyby o sobě samotném
Hlava je v blogerově případě dvěma třetinami všeho. Dokud se budete utápět v sebekritice a v otázkách, jestli je to, co děláte, „dost“ (dost dobré, dost dospělé, dost erudované, dost cokoli co vás napadne) , nedostanete se kloudně k nápadům. Na co je skvělý nápad, když si nedopřejete podmínky k tomu, abyste jej dostatečně zpracovali? Jeden nápad se dá zpracovat mnoha různými způsoby, a když se „ucpete“rezignací, zůstane dobrý nápad, ale mizerné zpracování. A stane se, že někdo druhý ten dobrý nápad vezme, a zpracuje jej znovu a líp.

Nezapomínejte, že život naprosto přirozeně plyne ve vlnách. Můžete být více unavení, než u vás bývá zvykem. Můžete být jednoduše vyflusnutí, ať už z tělesných příčin, nebo vám mozek dá na srozuměnou, že potřebuje od psaní článků trochu pauzu.

Neschovávejte se za prokrastinaci. „Prokrastinace“ je v aktuální době jenom jednoduché: „Není to pro mě tak důležité a nechce se mi“ , oblečené v nóbl hávu. Prokrastinace je výmluva pro všechno, od nechuti vstávat z postele až po „nutnost“ dokoukat nově stažený seriál.

Mozek samotný nejlíp nakopne pohyb a vzduch. Je to zvláštní, ale i samotné slovo „inspirace“ vychází z řeckého výrazu pro „vdechovat“ . Zavařené myšlení nejlíp provětráte procházkou venku, i když je za okny mínus dvacet a sychravo tak, že by do parku nevyhnal ani psa.Zabalte se do několika vrstev oblečení a dopřejte si aspoň deset minut na vzduchu.

Pokud máte pocit, že se vaše tvorba uzavírá do bubliny, zkuste číst víc ostatních blogů. Je fajn dělat si věci po svém, ale ještě větší zábava je navázat kontakt s několika podobně založenými blogery. Nemusejí ostatně ani psát o tom samém, co vy; Venda Brunhoferová mi často na Facebooku komentuje odkazy na články, i když sama píše o plnicích perech.

Jedna z mých nejkritičtějších chyb, které jsem jako blogomládě udělala, se ukrývala paradoxně v článku u kolegyně. Slečna tvořila beauty blog a v jednom článku uvedla, že doteď neokomentovala ani jeden cizí článek, že se ke svojí pozici dostala výhradně “staráním se o sebe” . Tak jsem ten motiv převzala, a trvalo mi celé čtyři roky, než jsem na tuto chybu přišla. A čtyři roky na internetu jsou v “realitě” podobné celé věčnosti.

Nikdo netvrdí, že se musíte obklopovat pouze blogery, kteří píšou o tom samém (abyste se mohli navzájem podporovat odkazováním a sdílením) . To samé platí i u ostatních odvětví. V tomto směru je mnohem důležitější osobitost a to, jak jste schopní se navzájem spolu bavit. Nač se zavírat v bublině, když je kolem tolik různých lidí?

2 komentáře u „5 nejčastějších důvodů tvůrčí krize“

  1. Michaela říká:

    Ty jo, starání se sama o sebe je něco, co je snad ta největší blbost. Komunikací s ostatními si tvoříme komunitu, která nám může pomoct právě překlenout tvůrčí krize a tak. Tu blogerku nejspíš neznám a jsem ráda. A taky jsem ráda, že jsi přišla na to, jak je super se bavit s ostatními a zajímat se o ně.

    1. Andrea V. říká:

      Měla na blog.cz web Amazing beauty nebo tak nějak. Že v životě nikomu nic neokomentovala a jela si na svém. No, špatný vzor 😃

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *