Píšu

Rok bez nákupů: Duben

Poslední dva měsíce jsem psala články na třech různých platformách. Může se zdát, že je to ideální prostředí na vyautování “nepohodlných” rozhodnutí jako třeba strávit bez nákupů zbytečností rok od března 2019 do března 2020. Nebojte, nezapomněla jsem na to a mám za sebou druhý měsíc.

Jenom pro pořádek zopakuji: nejedná se o No spending challenge. Jedná se o rozhodnutí nevkládat peníze do čtyř kategorií: diáře a papírnictví, knížky, šminky a fototechnika. Jsou to kategorie, kde mám nasyslené zásoby, nebo kde mám sklony nakupovat hlouposti nebo činit unáhlená rozhodnutí.

Ze začátku roku jsem se zamotala do foto techniky. Až moc jsem se věnovala problematice bezzrcadlovek a najednou mi v plánech lítalo tam a zpátky třicet tisíc mých (ve výbavě) a třicet tisíc dalších (když jsem spočítala, co všechno bych vyměnila a co by se mi líbilo) . Byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsem se pro Rok bez nákupů rozhodla. Že si vyčistím hlavu dostatečně dlouhou dobu na to, abych se dostala zpátky na tu správnou vlnu.

Po ukončeném druhém měsíci nemám na účtu nulu a začínají mi finance přebývat. A to i přesto, že jsem druhý měsíc bez nákupů oslavila nákupem objektivu. Z bazaru, ale i tak. 5 500 Kč za Tokinu 17 mm pevné sklo, a i tak jsem se nevydala z úspor. Doplnila jsem výbavu o pevný široký úhel, protože mě moc nebaví pracovat se zoomy.

Už x-krát jsem chtěla začít sepisovat seznam nákupů. Abych se zpětně podívala a viděla, co všechno jsem ten který měsíc koupila. Ještě jsem se k tomu nedostala dost blízko na to, abych zaznamenala víc než dva nákupy, ale bude potřeba s tím začít. Já si pokaždé řeknu, že přece nic nakupovat nebudu, tak na co zápisky – praxe ale ukazuje, že to už několikrát nebyla pravda 🙂 .

Duben skončil obstojně, i když je co napravovat. Aspoň vidím, že to jde, že mám v něčem rezervy a že je tady motivace vytrvat a naučit se s financemi existovat trochu jinak.

5 komentářů u „Rok bez nákupů: Duben“

 1. Hezké odpoledne Andreo,

  bez okolků přiznávám – jsem tu prvně. Hned na úvod můžu říct, že se mi líbí vzhled blogu. Něco podobně minimalistického jsem zvolila taky (i když já ještě zdaleka s úpravami původní šablony neskončila). Líbí se mi i větší písmo a text hezky v oddělených odstavcích – krásně se to čte a dobře to vypadá. 🙂

  Výzvu No spending challenge už jsem na spoustě blogů zahlédla a přišla mi jako fajn berlička, ale tvoje řešení – zaměřit se jen na “oblasti” ve kterých víš, že utrácíš “zbytečně” mi přijde lepší.

  Osobně mám s utrácením dost problémy a také se to snažím omezovat. Ovšem jsou věci, které si člověk prostě koupit musí. A já jsem typ člověka, co když už něco kupuje, tak chce aby to bylo kvalitní a ne to nejlevnější co mohu sehnat – a to samozřejmě něco stojí. U tvého případu – fototechniky – je to s financemi snad ještě horší, protože výbava stojí nemalé jmění. Takže s tebou aktuálně dost soucítím. Na druhou stranu dost obdivuji, že si byla schopna říct si NE, a místo nového si koupila objektiv na bazaru.

  Seznam nakoupených položek zní dobře. Já si ho začala vést v papírovém diáři. Ale bohužel ne vždy se mi chtělo diář vytahovat a zapsat si info o nákupu a večer už se mi do toho většinou nechtělo, takže seznam leží ladem. Ale věřím, že kdyby se to pojalo formou pravidelné rubriky – článků – tak už jen to, že chce čtenářům ukázat nový článek, to jak je “dobrý”, že to vážně dodržel a ze seznamu je patrné, že si opravdu kupuje jen věci co potřebuje, a ne milion blbin, co koupil z náhlého popudu.

  Každopádně držím s šetřením (nakládáním s financemi) hodně štěstí. 🙂
  Měj se
  …Ali

  1. No ano, celá já… Ani podepsat se pořádně nezvládám 😀

   Tak ještě jednou, ahoj.. Ari

  2. Andrea říká:

   Já děkuju za komentář 🙂 Jsem ráda, že se ti u mě líbí. Kategorie jsem vybrala cíleně, aby měla celá výzva nějaký efekt a viděla jsem výsledky. Prakticky to byly kategorie, kde jsem nabírala největší množství hloupostí 🙂

 2. sarushef říká:

  wow, to je supr nápad 🙂 já bohužel zrovna s těmahle kategoriema nemám vůbec problém a nekupuju je vůbec nebo fakt minimálně, ale měla bych se krotit v jídle a hlavně utrácením v kavárnách a restauracích, tak možná zkusím něco podobnýho v téhle kategorii. Každopádně v březnu jsem zkoušela no-spending veškerých materiálních věcí a bylo to úplně suprový 🙂
  Sarushef blog

  1. Andrea říká:

   Mně se komplet no spending zdál moc brutální 🙂 veškeré kraviny se vešly do několika kategorií, tak jsem se rozhodla začít u nich. Stejně už mám zase vroubek … 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *