Píšu

Rok bez nákupů: Měsíc vzorné holky

Ve finančním výpisu na červen mám zaznamenané jenom peníze za režii a pak dva články na blog. Víc jsem jich nestihla, protože probíhaly nějaké stavební úpravy a nevystačil kabel od internetu. To neutrácení je rozhodně poznat už jenom na stavu zůstatku na účtu. A taky je nutné zmínit, že necítím, že by mi něco neodbytně scházelo.

Knížky a šminky už nejsou takový problém, protože čtu a nosím vesměs jedno a to samé pořád dokola. Papírnictví poslední dva týdny nebylo v kurzu; zjistila jsem, že když to nemám jak ventilovat, nejsem ve psaní tolik aktivní (a to jsem si původně představovala, že toho napíšu daleko víc, když budu mít kdy) .

No a fototechnika … Aktuálně jsem se prala s Lumixem GF7. Párkrát jsem jej přepnula do plné automatiky (vedro a slunce a podmínky, které nejdou zkazit) a doma jsem našla čtvrtinu fotek kompletně neostrou. V poloautomatických režimech jsem si zapnula ostření na všechny zóny. Jde o to, že když klepnu prstem na displej, ostří mi to na všechny zóny kolem (většinou tak čtyři až pět zón kolem vybraného bodu) .

Když jsem ale přehodila do automatiky, vybírala si automatika sama. Bod, zónu, celou plochu – a jelikož si do displeje ďobnu prstem a přitom se mi zatřese celý aparát, mám to zaostření rázem jinde než jsem chtěla a navíc ani nevidím, co mám kde ostré. Tak jsem se aktuálně rozhodla, že mi ty automatické režimy nepomůžou, i když je má Lumix dost šikovně vymyšlené, a s hlavou dole se vracím k prioritě clony.

A to jsem se místo Lumixe dívala na Fujifilmy X-E3 a X-T20 a na Olympus OM-D10 mark III , ale ani jednoho jsem si nedokázala “adoptovat na dálku” , i když musím říct, že X-T20 s objektivem 18-55 f / 2,8-4,0 vypadá dost zajímavě 🙂 . To jsem spíš “konečně” přišla na to, co dělá pořádný aparát pořádným aparátem. Něčeho se chytněte … ano, je to světelný objektiv. Něco vědět a něco si v plné šíři uvědomit jsou dvě rozdílné věci. Jelikož je GF7 prťous a já jej chci uchovat v kapesní velikosti, padlo mi oko na Leicu Summilux 15 mm f/ 1,7, který Lumix GF7 dostane k Vánocům.

On je to totiž dost světelný objektiv a rozumně velký snímač, co vám dovolí vytvářet schopné obrázky i v šeru nebo pod žárovkou. A micro 4/3 snímače mají jediný neduh: velice se vyplatí jim dopřát dost světelný objektiv. Buď kolem 15 000 z Paladixu z bazaru zoom (12-60 f 2,8-4,0 nebo 12-35) , nebo se vrátit ve stopách starých mistrů a zaměřit se na pevná skla, která se dají sehnat do 10 000 Kč.

Červenec teprve začal, a já zatím v dáli na horizontu nevidím žádný zbytečný výdaj. Tři měsíce trvalo, než jsem se naučila pohybovat v “no spend zóně” (a zdaleka není pravda, že jsem potřebovala tři měsíce na to, abych si pokoupila všechny krámy co jsem chtěla, abych pak mohla rok tvrdit, že nic nepotřebuju) . Červen se mi výsledkem dost líbí, a teď to už jenom udržet.

3 komentáře u „Rok bez nákupů: Měsíc vzorné holky“

 1. Gratuluji, tleskám a tiše závidím.

  V první řadě chci říct, že ohledně fototechniky jsem celý první odstavec strávila googlením, abych věděla, jak co vypadá. Značky jako Olympus, Fujifilm, Lumix..jsou pro mě jedna velká neznámá. O:-) Každopádně nemohu jinak než souhlasit – objektiv dělá opravdu hodně. Aktuálně bych si jich potřebovala pár vyzkoušet, abych si ty rozdíly řádně “osahala”, ale na to taky časem dojde. Chtěla bych ke své Izy (Canon 250D) objektiv, se kterým bych mohla fotit děcka v akci tzn. hasičské závody apod. Jenže teleobjektiv s dostatečným zoomem (protože k tý vodě se prostě odmítám přiblížit s technikou tolik, kolik bych potřebovala) a rozumnou světelností mě vyjde na 30 tisíc. Což není “jen další položka” na výpisu, ale spíš atomovka, co ti na účtu udělá pěknej průvan. Takže hledám alternativu a pokud se mi ji podaří najít tak mrknu i po bazarech.

  Ale to jsem odbočila (jako obvykle, že? …celá já…)

  Každopádně jsem chtěla říct, že dost obdivuju, že se ti podařilo opravdu se srovnat s neutrácením a daří se ti omezit výdaje. Já se o to snažím, ale asi to budu muset udělat nějak víc – otevřeně – aby mě to “donutilo” vážně se omezit a šetřit , abyste mě vy čtenáři pak neměli za bačkoru 😀

  1. Andrea říká:

   Děkuju 🙂 co ti mám říkat, celé je to v minulých článcích 🙂 ale jedno je pravda: díky no spend výzvě jsem byla schopná koupit ty objektivy k zrcadlovce, takže to k něčemu přece jenom bylo

   1. Jojo, já je průběžně četla. 🙂 To jen, že…. fakt to není žádná sranda se odhodlat k tomu opravdu neutrácet. Mám pocit že toho chci moc a za moc, což je prostě nereálné a vytřídit to je dost boj. Ale uvidíme…. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *