Píšu

Restart: Do září 2020 žádné krámy

Jako nápad to bylo fajn, ale dost jsem od března 2019 skákala jako blecha napříč různými blogy, až ten celý projekt nepůsobil uceleně a pro někoho mohl být nepřehledný. Navíc se napoprvé moc nezadařilo; naprosto čistý štít jsem měla snad jenom v červnu 2019 a to není skóre, kterým bych se zrovna chtěla chválit .

Určitě si ale nic neulehčuju – žádné do března 2020 bez nákupů, i když jsem první půlrok nezvládla. Pěkně rok bez nákupů hloupostí (aby to nebylo tak moc obecné, níže v článku přesně určím, čeho se stopka týká) . Finančně jsem uzavřela srpen (co se týká účtů a podobně, moc se toho nezmění, tak už můžu považovat osmý měsíc za hotový a zabývat se tím dalším) a je mimořádně příhodný čas začít s novým měsícem bez jakýchkoliv prodlev.

Vypotřebuj lahvičky, které máš

Šampony, sprcháče a odličovadla, která se mi nakupila v poličce. Jde to pomalu, ale úkolem je všechno vyplácat, než začnu vymýšlet s něčím dalším.

Zápisníky zrecykluj a využij i náplně

Ať už na zápisky, na poznámky nebo na deníček (i když na ten mám vyčleněný systém Herlitz flex už nějakou dobu, jenom nejsou lidi na psaní zápisků) , žádné vybírání nových modelů. Filofax Notebook, Happy notes větší a menší, karis blok s dvojitou náplní, Sloktepo vnitřnosti – papíru na cokoliv mám víc než dost, a když připočítám náhradní náplně do Herlitz flex a do Filofaxu notebook, nemusím se bát, že by mi následující rok došel papír.

Tvrdé změny v kosmetice

Ano, každý se mění. Moje zkrášlovací rutina se změnila taky. Dochází mi korektor, tak to vidím na „More than concealer“ od L’Orealu a jsem na pánvičce s pudrem (matovací od Catrice) , ale to je asi tak poslední, co budu v dohledné době muset dokupovat. Namnožily se mi paletky stínů a budu chtít udělat pořádek ve štětcích, abych si začala líčení znovu užívat. Nic z toho ale neznamená nové nákupy (kromě toho, co dodělám) . Žádné paletky, žádné stíny, zase se pěkně nauč s tím, co máš.

Fotograf, který každý půlrok mění techniku od píky, nemůže umět fotit

Jo, narážím na aktuální módu prodat každých pár měsíců celý fotobatoh s jednou značkou a koupit druhou, úplně jinou. A za půl roku to celé zopakovat. Můj úkol bude zaměřit se na focení a používat to, co mám. Mimochodem, nebude to žádný trest, protože v poličce mám Nikon D7100 a Panasonic GX80. K obojímu mám světelná pevná skla a k Nikonu i Sigmu 50-150 f/2,8 , tak se nebojím, že bych nestíhala v šeru nebo neměla nástroje na užší fotky.

Výjimka: měsíc mám Leicu Summilux 15 mm 1,7 a nejsem si úplně jistá, jestli není na každodenní focení pro mě moc široká. Využiju ji, to se nebojím, ale na Vánoce to vidím na Leicu Summilux 25 mm nebo Sigma 30 mm 1,4 . Jediná povolená výjimka bude na Vánoce jedno z těchto skel – pokud zjistím, že je k té Leice 15 mm potřebuju.

Jeden diář do konce roku 2020

Spadá to do papírnictví, ale jelikož se znám, vyčleňuju tomu speciální bod: žádné harakiri s diářem. Už vloni jsem zažila stav, kdy jsem měla každých pár měsíců něco jiného a pak se nemohla domluvit s termíny, daty a s dobami splatnosti. Mám na cestě diář, velký Happy Planner, který končí v prosinci 2020, a v kabelce mám A5 Leuchtturm tečkovaný na bullet journal a na operativní záležitosti, a to bude to jediné, co mi bude dělat společnost až do konce roku 2020. Ano, existuje hromada krásných hračiček, ale čtyři změny v jenom roce udělají v životě dost velký bordel 🙂 .

Žádné prokrastinační nákupy knížek

Jdu si takhle městem, narazím na knihkupectví a odnesu si knížku nebo dvě, když už tam jsem – a nakonec mám na poličce u postele o tři knížky víc, než skutečně potřebuju, oxidují tam už tři měsíce a já nejsem s to je přečíst. Tak by to nešlo 🙂 . Musím vědět, co chci kupovat a proč si to chci odnést. A fakt, že to tam zrovna měli není právě to, co mám na mysli 🙂 .

Naházet plné prase padesátikorun

Funguje mi to zatím tak, že je beru jako operativní rezervu. Na následující rok si ale určím vyšší cíl: naházet toho čuníka plného. Je to velké zlaté prase z dárkového obchodu, takže hádám, že by se do něj mohlo dost vejít. Naneštěstí jsem doteď neměla příležitost to vyzkoušet – pokaždé to na něco ruplo.

Projít VŠECHNY svoje knížky a vytřídit je

Začíná docházet prostor, proto následující rok projdu celé svoje příruční knihkupectví a vyřadím všechny knížky, které už nebudu ochotná číst. Máme na vlakovém nádraží takový hezký příhodný regál na opouštění nadbytečných knížek, tak hádám, že někomu ještě udělají radost.

Dodržovat obálkový systém, který jsem si vymyslela na srpen

… a přebytky použít teprve až doopravdy zbydou. Člověk si říká, že je to ponižující – dělit peníze do obálek na týden a řídit se podle určitého klíče, ale aspoň je ve všem daleko větší pořádek a člověk daný týden operuje s přesně určeným obnosem peněz. Jenom je potřeba myslet na všechny nezbytné účty a útratu na týden určit citlivě, aby se nacházela v komfortní zóně a umožňovala bezpečné vyžití bez kravin.

Hezky jsem si to naskládala, jenom co je pravda. Přišel čas udělat pořádek a budou lítat třísky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *