Píšu

Digitální věk, nebo digitální život?

Kája se ani ne týden zpátky na svém webu ptala, jestli náhodou nežijeme pro Instagram. Od jisté doby se mi tato otázka nezdá tak úsměvná. Jsou typy lidí, pro které je nejhorší možný scénář, že je zablokuje sociální síť. Zdaleka se tady nebavíme jenom o vyplašených puberťácích, kteří se místo pupeční šňůřy narodili s mobilem v ruce.

Na jednu stranu to byl geniální nápad. Tak geniální, že blogovacím službám odloudil dvě třetiny klientů. Spoustě lidí prostor na Twitteru, Facebooku a Instagramu k vyjádření stačí, a jsou jak-tak ochotní zkousnout i čarování s algoritmem (do jisté míry) . Pak se ale virtuálně potkáte s lidmi, kteří se stali obětí zautomatizovaných procesů soc. sítí a najednou zjišťujete, že to jde i bez nich.

Po fórech se množí dotazy, co s Facebookovým účtem, když na uživatele vyskočí odhlášený Facebook i Messenger s požadavkem na vložení selfie skrz ověření totožnosti. Jasně, průšvih je, když jsou na profilovce kytky, ale i tak je veliká skupina uživatelů, kteří i přes platné fotografie a pravdivé údaje účet už nikdy nerozjedou.

Černé díry v matrixu Facebooku, které i na Instagramu čas od času zablokují účet, který není falešný ani spamový, už pochytaly dost “nevinných” uživatelů, aby se začali i nenapadení ptát, jestli je to s tím Facebookem fakt nutné. Podpora pro tyto sítě v dostatečné šíři neexistuje, a tak začíná pomalu přibývat procento lidí, kteří sami o zrušení soc. sítí neuvažovali, ale byli “zrušeni” algoritmem. Stejně tak přibývá osob, které svoje účty mažou ne skrz technické problémy s Androidem, starou neupdatovatelnou verzí systému nebo skrz padající aplikaci, ale jenom skrz ten princip, který “z vůle Bohů” vybírá pravidelně pár nešťastných, kterým požitek Facebooku zatrhne.

Po těch letech bych už mohla být vůči trendům odolnější, i vůči těm internetovým. Viděla jsem toho dost na to, abych si dokázala uvědomit, že život probíhá v cyklech a na internetu není moc věcí, které by “frčely” déle než dva nebo tři roky. Minimálně co se týká sdílení obsahu. Přece ale podléhám dost na to, aby mě k zamyšlení přiměl až stávkující mobil. Mám jej rok, ale představili jej v roce 2014 a pomalu mi na něj začínají odstřelovat appky. Stojím teď před rozhodnutím. Počkat na Iphone SE II , pořídit Honor 20 lite, nebo se vykašlat na krmení PR mágů a zůstat mimo sítě přes mobil?

2 komentáře u „Digitální věk, nebo digitální život?“

  1. Outcry říká:

    Už jsem na Facebook téměř zanevřela. Mám ho jen kvůli blogování , kytkám a práci. Instagram mě odrazuje úplně. Podle mě to je i tím, že si lidé čím dál tím více uvědomují, kdo je tam sleduje. 🙂

    1. Andrea říká:

      Mám to podobně. Blogy a papírnictví (diáře a podobně) , jinak Facebook nevyhledávám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *