Píšu

Dokaž, že to myslíš vážně

Rozhodnout se učesat svoje finance je ta jednodušší část. Člověk si sedne nad svůj rozpočet, roztřídí příjmy a výdaje, nalinkuje si plán a na tom papíře krásně vidí, jak by mohly věci vycházet. Týden nebo dva se toho dokonce i drží. Pak ale opadne původní nadšení a přijde zkouška. Myslíš to dostatečně vážně?

Je víc než důležité uvažovat v rovině konkrétních důvodů, které platí pro vás jako pro člověka přímo. Když dojdete do stádia, kdy vás nežene motor vášně, zbývají už pouze ty důvody, které jste si vy sami dali. Pokud se rozhodnete pro jiný režim správy financí dobrovolně, je daleko jednodušší udržet pevnou nit. Dokud uvnitř sebe necítíte doopravdy, co chcete dělat a proč to chcete udělat, je daleko jednodušší přehodnotit cíle a přehodit výhybku jinam.

Paradoxně jsou v tomto směru ve výhodě lidé, kteří už pár neúspěšných pokusů za sebou mají. Tím líp, pokud si vedli nějakou formou deník úspěchů nebo jestli zaznamenávali, jak na tom v čase s financemi jsou. Jakákoliv forma zpětné reflexe pomůže člověku uvidět, co se s ním stalo – pokud byl ve svých záznamech naprosto upřímný a neohýbal nebo neupravoval realitu. V tomto okamžiku umí nastoupit spravedlivá zlost – člověk se zlobí sám na sebe, když prochází ty svoje záznamy, přímo už ví, co bude následovat, a dostává přímo do rukou další pádný důvod, proč to tentokrát nezvorat.

Zkouška vůle přijde pokaždé, když se rozhodnete pro libovolný cíl. Život vám nabídne pár dalších možností, přidá do cesty pár překážek a jenom k vaší ikonce přikreslí jeden malý otazník, jestli je to, co jste si nejnověji vysnili, už doopravdy „to ono“ . Teprv až udržíte danou linii, vezme změnu za hotovou. Trpělivost a důslednost jsou dvě důležité vlastnosti, které vám pomůžou udržet začátek. Aspoň do doby, než se vaše hlava začne sama zabývat novými myšlenkami. Chvíli totiž trvá, než člověku začne automaticky nabízet stimuly jiného typu než dosud. Někdo tomu říká 21 dní, někdo 60 dní, faktem ale zůstává, že si tím projde každý, kdo mění zajetou rutinu.

Myslete na ten čas, který uběhl od posledního neúspěšného pokusu. A pamatujte, že za docela krátký čas budou ty týdny potřebné pro přehození myšlení a zvyků překonané a zůstává jenom na vás, jestli se budete zase tlouct do hlavy, že jste to opět nezvládli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *