Fotím

Profíci na zapřenou

Občas mám pocit, že ve fotoporadnách různě po síti to je samý profesionální fotograf. Zvenčí to tak možná nevypadá, ale každý druhý ví, jaký je potřeba snímač, co dělá nebo nedělá za slabého světla, kolik je potřeba jednotlivých pixelů, aby nešuměl a který systém stojí před kolapsem a co se nevyplatí dneska kupovat.

Stačí, když jeden člověk neví a zeptá se, jestli pořídit to nebo ono. Aktuálně je to složitější v tom směru, že málokterý obchod drží skladem větší počet foťáků. Můžeme se tady bavit jenom o Zlínu, Ostravě, Brnu a Praze, kde bydlí Megapixel, Fotoškoda nebo nějaký podobný obchod. Pamatuju si, když jsem si sama chtěla pár bezzrcadlovek osahat; to bylo v době, kdy na internetu letěl Olympus Pen. Od té doby se toho moc nezměnilo, a potencionální zájemci jsou tak odkázaní jenom na internet.

Já jsem v poslední době zastáncem jenoduché rovnice. Funguje to? Funguje. Omezuje mě to? Neomezuje. Je zajímavé, kolik lidí na fórech se považuje za tak náročné profesionály, že rozebírají scénáře, které v jejich případě ani nenastanou. Ve dvou třetinách je jediný výstup sociální síť (delší strana kolem 2000 pixelů), ty nejpovedenější se možná časem dočkají tištěné verze, která je větší než A4 a malá část z nich bude možná barevný prostor AdobeRGB z aparátu upravovat na monitoru, který nemá jenom osekaný sRGB prostor.

Naneštěstí ve velkém množství případů je to jenom kupa prázdných frází, je to jenom hon za tou nálepkou na aparátu, i když to znamená, že tu kupu barev z aparátu budete upravovat na monitoru, který jich zobrazí sotva pětinu.

Na co řešit, jestli jsou zrcadlovky mrtvé, jestli je formát micro four thirds mrtvý? Někde na Youtube jsem dokonce zahlédla video, kde titulek hlásal, že jsou fullframe foťáky mrtvé. To už můžeme rovnou uspořádat pochod zombies, protože jsme právě pokryli dobrou půlku uživatelů fototechniky. Já si myslím něco trochu jiného: něčím větším než fotomobil bude do budoucna fotit jenom člověk, který se fotografování bude chtít věnovat, a ten zbytek nic z technikálií rozebírat nebude.

Spíš bych rozebírala jiný fenomén: je žalostně málo příležitostí, které člověku dovolí osahat a vyzkoušet si různé typy foťáků předtím, než je koupí. Takto je odkázaný jenom na Youtube, jenže taková možnost vzít si Fujifilm, Panasonic, Sony, Canon a Nikon pěkně do ruky a pozkoušet to všechno naživo by velké části fotografů ušetřilo hodiny na síti.

2 komentáře u „Profíci na zapřenou“

  1. Kája říká:

    Jo, Megapixel v Praze, to je super místo. Dokonce k tomu osahávání foťáků uvaří i kafe. 🙂 😀
    Tahám všude svůj nekompaktní kompakt Nikon Coolpix a jsem spokojená.

    1. Andrea říká:

      Značka ideál 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *