Píšu

Vánoční nákupy: tipy jak je přežít

Vánoce jsou v aktuální marketingové podobě noční můra. Už se začínají pomalu objevovat na internetu dotazy, kde nejlíp koupit iPhone na splátky, stejně jako se začínají množit odpovědi, že brát si půjčky na běžné spotřební zboží je kravina. Když si ale vzpomenu, jak se ve škole řešily dražší dárky, na jednu stranu se nedivím, že tolik rodičů nevydrží a na Vánoce se zadluží.

Je rozdíl, pokud jste svobodní, nebo jestli máte děti a širší příbuzenstvo. Je to sice neromantické, ale začít s nákupy už v srpnu se jeví jako rozumný nápad – minimálně skrz rozdělení nákladů (i když, zrovna srpen je čas, kdy peněženku větrají nákupy pro začátek školního roku). Jak se ale srovnat s Vánocemi, pokud máte záměr udržet finanční plán a do nákupů vám mluví nastavené obálky?

Čas je proti nám

Je nutné udělat z času svého přítele. Jak jsem už naznačila, není to “ono” , protože nikde ještě nevoní koření a jehličí a nehrají koledy, ale když si potřebné nákupy rozložíte do několika měsíců před Vánocemi, nebudete v prosinci tolik trpět. Jen je ale potřeba vymyslet dobrou skrýš na dárky a hlavně nezapomenout, kam jste je poschovávali (vím, o čem mluvím 🙂 ) .

Vsaďte na kvalitu a na osobitost

Z různých diskuzí vyplývá, že největší průšvih bývají odfláknuté dárky. Avon pro slečny s různými alergiemi nebo pro slečny, které používají přísně přírodní kosmetiku, několikrát zrecyklované dárky aneb Putovní bonboniéra, která se stěhuje zpod stromečku pod další, kýčovité nesmysly z Večerek a z obchodů “Vše za 30 Kč” a podobně. Obdarovaní se shodují, že by bylo daleko líp, kdyby dostali oblíbenou pochutinu nebo láhev něčeho, co pijí (a jsme zase u toho – co víme o člověku, kterému plánujeme opatřit dárek? ) .

Nemusíte balit dvacet krabic; zaměřte se spíš na osobní aspekt dárku a zapřemýšlejte, co víte o člověku, kterého chcete obdarovat. Když správně zacílíte, opatříte i s omezeným rozpočtem daleko vhodnější dárek, než abyste sháněli z katalogů sadu šesti lahviček s přípravky do koupele za 150 Kč, které možná vypadají jako ideální neutrální dárek, ale vzhledem ke zvykům obdarovávané osoby mohou být brutální šlápnutí vedle.

Seznam to jistí

Žonglovat s kupou vyřízených a polo-zajištěných dárků může být nebezpečné, zvlášť když přepravní společnosti začínají mít pomalu od listopadu problémy s kapacitou a s množstvím dodávaných zásilek. Tuplem pokud plánujete nakupovat mimo Evropskou Unii. Zásilkové společnosti v ČR v době přetížení odsouvají “nepodstatné” zásilky až na chvost povinností a může se stát, že v prosinci zadané nákupy dorazí až v březnu.

Jednoduchý plán dárků pomůže udržovat přehled o tom, co je pořízené, co je naplánované a co je potřeba doladit. Chápu, že každý není papírový typ, ale i na mobil existuje spousta šikovných aplikací, které pomůžou s organizací a ulehčí vaší hlavě o nějaký ten bajt informací.

Nezapomínejte, že Vánoce nejsou o hmotě a o penězích, i když to z reklamních kampaní může působit jinak. Nakonec, ty nejkrásnější Vánoce člověk nehodnotí dárky, ale něčím naprosto jiným.

4 komentáře u „Vánoční nákupy: tipy jak je přežít“

 1. Kája říká:

  Dárky tolik neřeším, kupuju jen nejbližším lidem. Neutrácím za ně nijak hodně. Letos to bude bída, když teď sotva vystačím (a do úspor nechci moc sahat, ty šetřím na hypotéku).
  Myslím si, že je blbost někomudávat dárek jen proto, že se to hodí. Třeba někomu, koho sotva znám, takže ani nevím, co by vlastně ocenil. Nebo když se dávají dárky na pracovišti, ale protož každý obdarovává deset či více lidí, tak jsou to stejně jenom nesmyslné kravinky.

  Se mnou to je naštěstí jednoduché. Kdo mi dá čaj, ten nezarmoutí. A to, že mám čaje ráda, je asi jasné nejen těm, co mě znají důvěrně.

  A co se týče toho času nakupování… Když někomu řeknu, že v řijnu objednávám dárek, většinou se na mě kouká jako na blázna. Ale proč ne? Přijde nápad, tak rovnou jednám. Není důvod to odkládat.

  1. Andrea říká:

   Já jsem marná v nakupování dárků ze zdvořilosti. V tomto jsem pro okolí dost za buranku, nějak mi toimo okruh rodiny nejde 🙂

 2. Půjčovat si peníze na dárky je česká lahůdka. Je to naprosto příšerný a ve škole by se měla vyučovat finanční gramotnost – co obnáší půjčka, jak si šetřit, co je to hypotéka, jak investovat a tak.

  Já teď nedávno viděla komentáře jedné paní která psala, že “my milujeme značkový věci jako Adidas a Nike, a kupujeme to, i když nám tejden před výplatou zbydou jen 3 stovky”. No tak chápeš to? To je děs.

  Jinak já vánoční dárky kupuju poměrně pozdě, ale věšinou se fakt snažím zacílit. Proto mě nakupování baví. Vím, že dávám super dárky a ne nějaký kraviny jako sadu z drogérky, která byla první na ráně. Darovanému koni na zuby nekoukej, ale zase se člověk má trochu snažit. Vždy se dá něco vymyslet. A pokud ten člověk řiká “nevim, nevim, nic nechci”, no tak nic nedostane. Nebo dostane ponožky, ty se hoděj vždycky😂.

  1. Andrea říká:

   Nemají tvrdit, že nic nechtějí 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *